Collection: Jams & Salsas
Discover the wholesome goodness of our Mennonite/Amish Spread Collection, carefully handcrafted using time-honored recipes and the finest ingredients. Each jar is made with fresh, locally sourced fruits and traditional small-batch methods, offering a variety of rich, flavorful options. From sweet and tangy jams to smooth, spiced butters, this collection brings the taste of rustic simplicity to your table. Perfect for spreading on toast, pairing with cheeses, or enhancing your favorite dishes, these spreads deliver a true taste of homegrown quality and artisanal craftsmanship.
-
Apple Butter | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Apple Pecan Butter | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Blackberry Jalapeño | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Blackberry | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Blackberry | Spread
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Candied Jalapeno | Salsa
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Cherry Butter | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Cherry | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Cinnamon Pear | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Habanero | Salsa
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Mango Habenero | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Mango | Salsa
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Medium | Salsa
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Mild | Salsa
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD -
Peach | Jam
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price $12.00 USD